KGW PSARY
Przewodnicząca - Krystyna Niewiedział
Koło Gospodyń Wiejskich w Psarach powstało w roku 1955. Jego założycielkami były Czesława Kaim i Emilia Rejdych. Następnie przewodnictwo objęła Czesława Gąsior, która prowadziła Koło przez 40 lat. Gospodynie wielokrotnie brały udział w Dożynkach Powiatowych i Gminnych oraz w różnorodnych konkursach, organizowanych z okazji świąt religijnych i państwowych, a także w Przeglądach Folklorystycznych. Obecnie funkcję przewodniczącej pełni Krystyna Niewiedział. Kilka lat instruktorem muzycznym była Irina Korobska, później do roku 2020 Artur Gomółka. KGW uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych nie tylko na terenie swojej miejscowości, ale również reprezentuje folklor na Konkursach i Przeglądach onadlokalnych.
Od marca 2007 roku, oprócz Kobiecej Grupy Śpiewaczej, występuje również Zespół Ludowy PSARZANIE, który od jesieni 2012 r., znacznie powiększył się skład osobowy Zespołu.
W latach 2013–2014 bardzo widoczny był aktywny udział Zespołu Psarzanie w Projekcie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (przedstawienie zwyczajów ludowych Wyskubek, Pucheroki, Siudo Baba)
Od kilku lat Zespół Ludowy Psarzanie wraz z Domem Kultury w Psarach bierze czynny udział w działaniach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kolędując z mieszkańcami.
Wspólnie z innymi organizacjami społecznymi, ale przede wszystkim z Ochotniczą Strażą Pożarną, Koło uczestniczy w wydarzeniach religijnych takich jak: Boże Ciało, Uroczystości Odpustowe.
Współpracuje również z Radą Sołecką. Wspólnie organizują Piknik Rodzinny, Święto pieczonego ziemniaka oraz spotkania świąteczne.
Członkowie Zespołu chętnie biorą udział w lokalnych imprezach środowiskowych, organizowanych przez Wiejski Dom Kultury oraz Szkołę Podstawową w Psarach. Obecni są również na Uroczystościach z okazji Odzyskania Niepodległości, podczas przygotowania posiłku dla uczestników Rajdu Nordic Walking czy "Potyczki rodzinne" Od kilku lat zajmują sie również przygotowywaniem posilow dla pielgrzymów idacych z Wadfowic na Jasna Górę.
Prowadzone są warsztaty dla dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej (warsztaty świąteczne – stroiki, łańcuchy choinkowe, palmy, pieczenie ciasteczek), oraz zapoznają uczniów z obrzędami i tradycjami Świąt Wielkiej Nocy czy Bożego Narodzenia. Koło czynnie uczestniczy w Spotkaniach Noworocznych i Wielkanocnych z mieszkańcami Sołectwa. W 2016 roku przygotowywało posiłki dla pielgrzymów z Francji, podczas odbywających się w Polsce Światowych Dni Młodzieży. W roku 2019 przewodnicząca KGW Krystyna Niewiedział zdobyła tytuł "Gospodyni Roku" w plebiscycie organizaowanym przez Polaska Press sp. z o.o.
Koło Gospodyń Wiejskich w Psarach czynnie uczestniczy również w imprezach organizowanych przez Trzebińskie Centrum Kultury, m.in.
Dożynki Gminne i Powiatowe
Herbatka u Zieleniewskich czyli piknik w stylu retro
Wielkanocne spotkania z tradycją
Spotkania świąteczno – noworoczne
Powrót do przeszłości - Trzebinia w PRL
Dni Kultury Chrześcijańskiej w Płokach
W strukturach KGW działa Zespół Ludowy Psarzanie występując w trzech różnych składach, jako grupa męska, grupa kobieca i grupa mieszana. Oprócz wielu działań na terenie lokalnym Członkowie Zespołów biorą udział w wielu wydarzeniach i konkursach ponadlokalnych.
Do najważniejszych osiągnięć Zespołów z Psar należą:
* Konkurs potraw regionalnych i przyśpiewek ludowych „Przy chłopskim stole” w Wygiełzowie
2007 – I miejsce
2015 – wyróżnienie
* Powiatowy Przegląd zwyczajów i obrzędów w Wygiełzowie
2007 – wyróżnienie Zwyczaj „Wyskubek”
* Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny Regionu Małopolski Pawie Pióro w Trzebini
2006 – II miejsce
2007 – I miejsce Grupa Kobieca
2015 – II miejsce Grupa Męska
* Międzynarodowy Przegląd Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej
Konkurs potraw
2008 – III miejsce
2009 – II miejsce
2011 – wyróżnienie
* Przegląd Zespołów Regionalnych Krakowski Wianek w Szczurowej
2014 – III miejsce Grupa Kobieca
2014 – wyróżnienie Grupa Męska
2015 – wyróżnienie Grupa Kobieca
2016 – III miejsce Grupa Męska
2018 – wyróżnienie Grupa Kobieca
2019 – III miejsce Grupa Kobieca 2019 – III miejsce Grupa Męska
* Przegląd „Spinka Krakowska” w Mogilanach
2022 – wyróżnienie
2023 – wyróżnienie
2024 – udział
* Konkurs Kolęd i Pastorałek w Krzeszowicach
2021 – II miejsce Grupa Kobieca
2022 - III miejsce
2023 - III miejsc
* Ziemniaczysko pod Lipowcem w Wygiełzowie
2014 – III miejsce Konkurs na Słodki Przysmak
2016 – III miejsce Zielnik – walory i zastosowanie ziół
2016 – I miejsce (przygotowanie stoiska Higiena, medycyna i stare sprzęty medyczne)
2019 - przygotowanie stoiska "Jak to dawniej w wiejskiej chacie bywało"
* Przegląd Piosenki Biesiadnej w Czyżówce Śpiewający Czyżyk
2016 – wyróżnienie
2017 – III miejsce
2018 – I miejsce
2019 – wyróżnienie
* Dolina Siedlec Jesienne impresje artystyczne
2019 – wyróżnienie Grupa Kobieca
2020– wyróżnienie Grupa Męska
2020 - udział grupy męskiej i kobiecej
Znaczącym wyróżnieniem dla Zespołu, było reprezentowanie Gminy Trzebinia na Dożynkach Województwa Małopolskiego w Michałowicach w 2007 roku, w Korowodzie Kolędniczym na Krakowskim Rynku w grudniu 2012 roku oraz w Dożynkach Powiatu Chrzanowskiego w 2017 roku w Luszowicach