Dwór Zieleniewskich

dwór_zieleniewskich

     Dwór Zieleniewskich
     ul. Marszałka Piłsudskiego 47 a
     32-540 Trzebinia
     tel. 32 6122 368
   
     Kierownik Dworu Zieleniewskich  - Mirosław Witoń
      mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -  działalnośc kulturalna
      mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - umowy, wynajmem pomieszczeń
      w Dworze
     
 
Historia Dworu w Trzebini sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt został nadany w XVIII wieku. Jest to budynek częściowo podpiwniczony z charakterystycznym łamanym dachem polskim. Od frontu zwieńczono go czterokolumnowym portykiem.

Dzisiejsza nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla wTrzebini. Dwór nie remontowany, z czasem zaczął podupadać, podobnie jak inne tego typu obiekty w Polsce.
Przez długie lata znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem odbudowy dworu był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast na poddaszu usytuowano pokoje hotelowe.
W podziemiach budynku swą działalność prowadzi  restauracja "Dwór Zieleniewskich".
Utworzona w odbudowanym dworze instytucja kultury prowadzi  działalność organizując  koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi.
W jego murach gościli między innymi: Danuta Rinn, Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Anna Maria Jopek, Magdalena Umer, Cezary Pazura, Janusz Olejniczak, Justyna Steczkowska, Stanisłąw Soyka oraz cała plejada innych polskich gwiazd, zespołów oraz kabaretów.
 Od 1 lipca 2011 roku Dwór Zieleniewskich jest jedną z placówek Trzebińskiego Centrum Kultury.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 marca 2024 o godz. 19:00 zapraszamy na koncert muzyki celtyckiej i irlandzkiej w wykonaniu zespołu "Pod Wiatr"
Dwór Zieleniewskich, ul. Marszałka Piłsudskiego 47 a
bilet: 50 zł
do nabycia: w Dworzem Zieleniewskich tel. 32 6122 368, Dom Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621, kupbilecik.pl

2024 03 15 dzien św. patryka

Pięciu mężczyzn, pięć głosów i pięć mikrofonów - tyle wystarczy, by tworzyć muzykę!

Szanty Trzebinia 2024 z zespołem North Cape
23 lutego 2024, godzina 19:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Bilety: 50 zł
do nabycia w Dworze Zieleniewskich - tel. 32 6122 368, w Domu Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621 oraz na kupbilecik.pl

2024 02 23 szanty

North Cape – polski zespół śpiewający szanty, pieśni morza, utwory folkowe oraz własne, stylizowane na szanty. Wszystkie utwory wykonywane są wyłącznie w pięciogłosie a cappella, bez wsparcia instrumentów.

Na koncert bluesowy w wykonaniu zespołu Br Band zapraszamy do Dworu Zieleniewskich. Gościem specjalnym będzie Jerzy Styczyński
8.02.2024, godz. 19:00
bilet: 50 zł
 do nabycia w Dworze Zieleniewskich tel. 32 6122 368, w Domu Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621 oraz na kupbilecik.pl

2024 02 08 tłusty czwartek

BR BAND (Bogdan Rumiak Band) jest naturalną kontynuacją obecnego przez wiele lat i doskonale znanego w środowisku bluesowym zespołu Mr. Blues. Centralną postacią składu jest Bogdan Rumiak – wywodzący się z Żor gitarzysta, wokalista, autor tekstów i muzyki, pasjonat bluesa, promotor i organizator wielu koncertów oraz festiwali, np. Rybnik Blues Festiwal oraz aktualnie Żorski Amok Bluesowy.

Twórczość zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje oraz teksty oparte na nowoczesnym połączeniu bluesa, funky oraz rock'n'rolla. Podczas koncertów znajdziemy również czysto bluesowe utwory własne, jak również innych wykonawców w nowych, często zaskakujących aranżacjach. Koncerty grupy charakteryzują się żywiołowością, brawurowymi solówkami każdego instrumentalisty, doskonałą energią oraz interakcją z publicznością. Dodatkowym atutem zespołu jest posiadanie w składzie organów Hammonda, które z bluesem kojarzą się nieodzownie, jednak rzadko goszczą na polskich scenach w pełnym wymiarze.

BR Band zagrał w swojej historii wiele koncertów na najważniejszych polskich festiwalach bluesowych, m.in.Rawa Blues Festival (dwukrotnie Mała Scena), Suwałki Blues Festival, Blues Express, Podlaski Maraton Bluesowy, Żorski a-Mok Bluesowy oraz w najważniejszych klubach bluesowych. Zespół ma koncie również występy za granicą (Czechy, Słowacja) i zaliczany jest do najczęściej koncertujących składów bluesowych w Polsce, a Dziennik Zachodni określił ich jako „jeden z najciekawszych śląskich zespołów bluesowych".

 

Do wspólnego kolędowania z chórami: "Echo" i "Lege-Artis" zapraszamy do Dworu Zieleniewskich
19 stycznia 2024, godz. 18:00
wstęp wolny

2024 01 19 kolędy i pastorałki

25 stycznia 2024 o godz. 17:00
zapraszamy do Dworu Zieleniewskich na wernisaż wystawy fotograficznej ks. Zbigniewa Pytla
W programie pokaz multimedialny, promocja albumu fotograficznego, koncert poezji śpiewanej. Imprezie towarzyszyć będzie także wystawa filatelistyczna "150 lat Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego"
Wystawa czynna do końca lutego
wstęp wolny

plakat 2024 01 25 wystawa pejzaże tatrzańskie

Na kolejny wieczór kolędowy pn. "Najjaśniejsza z gwiazd" w wykonaniu zespołu "Albert Band" oraz  gości zapraszamy do Dworu Zieleniewskich.
18 grudnia 2023 o godz. 16:00.
W programie także wystawa świąteczna uczestników WTZ im. Brata Alberta w Trzebini
Wstęp wolny

 2023 12 18 spotkanie kolędowe WTZ

Zapraszamy na Koncert Cecyliański z udzialem Chóru "Echo" pod dyrekcją Agnieszki Trela-Jochymek i Chóru "Osieczanie" pod dyrekcją Andrzeja Luranca
Wstęp wolny

Dwór Zieleniewskich
23 listopada 2023
godz. 18:00

2023 11 23 koncert cecyliański

Zapraszamy gorąco do Dworu Zieleniewskich na uroczyste zakończenie "I Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie The Trzebinia kehilla / Kehila Trzebinia.
🔹Galę finałową uświetni wystawa obrazów Grażyny Ulman oraz koncert pieśni żydowskich "Hej, Klezmorim".
🔹Wykonawcy: Jaga Wrońska (wokal), Jacek Bylica (fortepian), Oleg Dyyak (akordeon), Michał Półtorak (skrzypce).
Będziemy także wspominać Patrona Konkursu - św. pamięci pana Andrzeja Kostkę, będzie wręczanie nagród uczestnikom i zwycięzcom Konkursu
Wstęp wolny
👉 12 listopada 2023, godzina 16:00
👉 Dwór Zieleniewskich

Konkurs jak i Gala odbywa się w ramach projektu "Domy Kultury TCK w diagnozie i działaniu- 2023" który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023.

koncert 12.11

Andrzej Jagodziński Trio wystąpi w Dworze Zieleniewskich w koncercie towarzyszącym 68. Krakowskim Zaduszkom Jazzowym
27 października 2023
godz. 19:00
bilety 70 zł
do nabycia w Dworze Zieleniewskich tel. 32 6122 368. Domu Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621 i na kupbilecik.pl

2023 10 27 zaduszki

Zapraszamy do Dworu Zieleniewskich na koncert "Orchestra Dedicated Groborz Cronies home" w składzie:
WOJCIECH GROBORZ – lead, piano and arrangements
MARCIN ŚLUSARCZYK — Alto Sax
BARTŁOMIEJ NOSZKA — Tenor Sax
MARCIN KONIECZKOWICZ — Baritone Sax
MATEUSZ WACHTARCZYK — Trumpet
WOJCIECH SZWUGIER — Bass
GRZEGORZ PAŁKA — Drums
Koncert odbywa się w ramach festiwalu "Jazz z Wami"
6.10.2023, godz. 19:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
bilety: 60 zł do nabycia w Dworze Zieleniewskich tel. 32 6122 368, Domu Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621 oraz na kupbilecik.pl

2023 10 06 jazz z wami plakat

Sześciu młodych, otwartych na życie artystów prowadzonych przez trepa specjalizującego się w nieustannym wyważaniu otwartych drzwi, jednak za każdym razem na odświeżony sposób. Nie zostawiamy cienia wątpliwości; stylistycznie jest to środek Jazzu.
Wojtek Groborz, krakowski pianista, bandleader, aranżer, kompozytor i edukator jazzowy. Od wielu lat aktywny propagator stylu BeBop. Jest także znany z prowadzenia wielu formacji pod własnym nazwiskiem od tria do big bandu, ze współpracy z Extra Ballem Jarosława Śmietany, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Leszkiem Żądło (Zadlo) i innymi postaciami sceny jazzowej. Od ponad 30 lat działający w legendarnej, istniejącej ponad 50 lat grupie Jazz Band Ball Orchestra. Obecnie także wykłada na swojej macierzystej alma mater; Akademii Muzycznej w Krakowie w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji.
Orche­stra Dedi­ca­ted — Orkie­stra Oddana; nazwa ozna­cza różne idee odda­nia.
Pierw­sza to muzyczne odda­nie hołdu pamięci Janu­sza Muniaka, wiel­kiego Muzyka, a także przy­ja­ciela, men­tora i nauczy­ciela i jed­no­cze­śnie nasze zobo­wią­za­nie wobec niego i innych Mistrzów, któ­rzy ode­szli z ziem­skiego domu.
Dru­gie odda­nie to nasz odda­nie dla Muzyki. Od momentu pod­ję­cia decy­zji o wybo­rze drogi Jaz­zmana, z reguły całe jego życie oddane jest Muzyce.
I trze­cie odda­nie; nasza Muzyka jest dedy­ko­wana P. T. publicz­no­ści, bez któ­rej to dru­gie odda­nie nie mia­łoby sensu.
Pod wzglę­dem sty­li­stycz­nym Orche­stra Dedi­ca­ted nie pozo­sta­wia wąt­pli­wo­ści — jest to śro­dek Jazzu z mocno zaak­cen­to­wa­nymi wpły­wami idoli lidera — Dizzy Gil­le­spiego, The­lo­nio­usa Monka, Duke Ellingtona, Tada Dame­rona. Taneczny drive sek­cji ryt­micz­nej i mocne, aku­styczne, żywe brzmie­nie czte­rech instru­men­tów dętych two­rzą zna­ko­mitą orga­ni­za­cję muzyczną nie­zbyt czę­sto spo­ty­ka­nego typu w obec­nych cza­sach.