Dwór Zieleniewskich

dwór_zieleniewskich

     Dwór Zieleniewskich
     ul. Marszałka Piłsudskiego 47 a
     32-540 Trzebinia
     tel. 32 6122 368
   
     Kierownik Dworu Zieleniewskich  - Mirosław Witoń
      mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -  działalnośc kulturalna
      mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - umowy, wynajmem pomieszczeń
      w Dworze
     
 
Historia Dworu w Trzebini sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt został nadany w XVIII wieku. Jest to budynek częściowo podpiwniczony z charakterystycznym łamanym dachem polskim. Od frontu zwieńczono go czterokolumnowym portykiem.

Dzisiejsza nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla wTrzebini. Dwór nie remontowany, z czasem zaczął podupadać, podobnie jak inne tego typu obiekty w Polsce.
Przez długie lata znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem odbudowy dworu był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast na poddaszu usytuowano pokoje hotelowe.
W podziemiach budynku swą działalność prowadzi  restauracja "Dwór Zieleniewskich".
Utworzona w odbudowanym dworze instytucja kultury prowadzi  działalność organizując  koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi.
W jego murach gościli między innymi: Danuta Rinn, Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Anna Maria Jopek, Magdalena Umer, Cezary Pazura, Janusz Olejniczak, Justyna Steczkowska, Stanisłąw Soyka oraz cała plejada innych polskich gwiazd, zespołów oraz kabaretów.
 Od 1 lipca 2011 roku Dwór Zieleniewskich jest jedną z placówek Trzebińskiego Centrum Kultury.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Jubileusz 25-lecia Dworu Zieleniewskich w Trzebini zapraszamy 10 października o godzinie 17:00. Spotkanie uświetnią znani artyści: Jacek Wójcicki, Robert i Żaneta Lubera - (zamiast Marty Bizoń),  Janusz Szrom. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pamiątek i fotografii dokumentujących bogactwo wydarzeń artystycznych w Dworze Zieleniewskich. Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym.

jubileusz dworu

1 października o godz. 19:00 zapraszamy do Dworu Zieleniewskich, ul. Marszałka Piłsudskiego 47 a na koncert odbywający sie w ramach Festiwalu "Jazz z Wami". Wystąpią: Szymon Mika - gitara, Mateusz Pałka - fortepian, Grzegorz Pałka - perkusja. Bilety w cenie 50 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów: Dwór Zieleniewskich tel. 32 6 122 368 oraz Dom Kultury "Sokół" tel. 32 6 110 621

1 października o godz. 19:00 zapraszamy do Dworu Zieleniewskich, ul. Marszałka Piłsudskiego 47 a na koncert odbywający sie w ramach Festiwalu "Jazz z Wami". Wystąpią: Szymon Mika - gitara, Mateusz Pałka - fortepian, Grzegorz Pałka - perkusja. Bilety w cenie 50 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów: Dwór Zieleniewskich tel. 32 6122 368 oraz Dom Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621

 Jesli chcecie poznać nieznane fakty i ciekawostki z historii Dworu, poznać jego losy przedwojenne i powojenne, zobaczyć scenki rodzajowe z życia rodziny, której był domem,  skosztować serniczka Zieleniewskich i delektując się herbatką posłuchać koncertu zorganizowanego specjalnie dla Was  to zapraszamy 15 października o godz. 17:00. Zwiedzanie z oprowadzaniem jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji (po zebraniu grupy max. 15 osobowej) tel. 32 6110 621 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet 25 zł.
Mile widziane także grupy zorganizowane. W tym przypadku termin i godzina oprowadzania do ustalenia

dwór zwiedzanie

24 października na godzinę 18:00 zapraszamy do Dworu Zieleniewskich na koncert w ramach 66. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Wystąpi Arek Skolik Quartet w składzie: Paweł Palcowski - trąbka,Tomasz Białowolski - fortepian, Maciej Kitajewski - kontrabas, Arek Skolik - perkusja. Bilety w cenie 60 zł do nabycia w Dworze Zieleniewskich tel. 32 61 22 368 lub w Domu Kultury "Sokół" tel. 32 61 10 621

zaduszki jazzowe

HERBATKA U ZIELENIEWSKICH …. czyli piknik w stylu retro
Ogrody przy Dworze Zieleniewskich w Trzebini
29 sierpnia 2021, rozpoczęcie godz. 15.00

W programie m.in.

SCENA
Koncert Jacka Borkowskiego ( godz. 18.00 )
Koncert Jazz Band Ball Orchestra i Stanley Breckenridge ( kilkukrotne wejście )
Konkurs na najciekawszy strój retro
Pokaz psa rasowego
Pokazy iluzji Dawid Wilczyński

 ATRAKCJE
Zabytkowe samochody osobowe i bicykle
Fotościanka retro
Atrakcje Las Vegas: Ruletka amerykańska i kości z okolicznościową walutą
Animacje dla dzieci
Wystawa „Zieleniewscy w Trzebini”
Wystawa Jubileuszowa z okazji 25.lecia działalności artystycznej Dworu Zieleniewskich
Wystawa Koła Historycznego
Poczęstunek herbatką
Gazetka okolicznościowa
Warsztaty malarskie prowadzone przez Grupę „Pegaz”
Biblioteczne stoisko bookcrossingowe w stylu retro
Turniej szachowy
Wodociągki Chrzanowskie zapraszają na orzeźwiający łyk wody z saturatora
Fotografia koloidalna
Studio Urody - PCKU w Chrzanowie
Restauracja „Dwór Zieleniewskich” z bufetem obficie zaopatrzonym
Stoisko handlowe z sernikiem, chlebem ze smalcem
Sprzedaż „Zeszytów historycznych, pamiątkowych filiżanek, grafik
Koło Łowieckie „Bażant”
Stoisko pocztowe z okolicznościowym kasownikiem i kartką
Wyroby rękodzieła artystycznego
Koło Pszczelarzy w Trzebini
Stoisko Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów” z wystawą o historii kolejnictwa
Biżuteria i ozdoby okresu międzywojennego
Kwiaciarnia, bukiety i dekoracje kwiatowe
Stoisko Naturhouse

9 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do parku przy Dworze Zieleniewskich

styczyński fryzka

Wznawiamy działalność. Prosimy zapoznać się z nowymi zasadami korzystania z oferty kulturalnej Dworu Zieleniewskich obowiązującymi w trakcie trwania pandemii wirusa SARS-COV-2.
Do pobrania regulamin.
Prosimy także o składanie wypełnionych oświadczeń

Z okazji święta narodowego Irlandii zapraszamy na koncert muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu "Pod wiatr". Bilety: 35 zł. Rezerwacja i sprzedaż: Dwór Zieleniewskich tel. 32 6122 368 oraz Dom Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621

dzien św

 

Do końca kwietnia można oglądać wystawę Ilony Kowalik "Przytulność koloru"

PLAKAT WYSTAWA 15 03