KGW MŁOSZOWA

 

KGW Młoszowa

                                                                       młoszowa

                                                                                Przewodnicząca – Anna Górska

 

          Koło Gospodyń Wiejskich w Młoszowej zostało założone w 1963 roku przez Apolonię Kawałek. Przez wiele lat grupą kierowała Pani Janina Pochroń następnie Stanisława Zając. Obecnie  Przewodniczącą Koła jest Anna Górska. KGW skupia w swoich szeregach gospodynie domowe – emerytki i rencistki. Ich nadrzędnym celem i zadaniem jest propagowanie kultury i tradycji miejscowej, szczególnie wśród młodych mieszkańców wioski, organizowanie życia kulturalnego w Sołectwie dla osób starszych i samotnych. Również reprezentowanie Młoszowej i gminy Trzebinia na spotkaniach oraz uroczystościach folklorystycznych, prezentacja potraw i zwyczajów ludowych. Panie z KGW organizują zabawy sylwestrowe i karnawałowe, z których dochód przeznaczają właśnie na coroczne Spotkania Opłatkowe dla osób starszych i samotnych. Wspierają także finansowo gorzej sytuowane materialnie rodziny z Młoszowej.  Chętnie współpracują z lokalnymi organiozacjami, Szkołą Podstawową, Przedszkolem  oraz Wiejskim Domem Kultury. Biorą czynny udział w konkursach i przeglądach organizowanych w Trzebini a także w Powiecie Chrzanowskim, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Koło przy współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Młoszowej, oraz Ochotniczą Strażą Pożarną, prężnie uczestniczy podczas ferii zimowych w różnych zajęciach i działaniach na rzecz młoszowskich dzieci. Obsługiwało też Rajdy Rowerowe Kraków – Trzebinia (pieczenie ciasta, pomoc w wydawaniu posiłków).

Podczas sierpniowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, Panie zajmują się przygotowaniem obiadu i poczęstunku dla pielgrzymów. Koło zaznaczyło także swoją obecność podczas organizowanego przez TCK w Trzebini „Pożegnania lata”, przygotowując pyszne pieczone ziemniaki, ciasta i domowy smalec.

 

Gospodynie prezentowały swój dorobek artystyczny na Ziemniaczysku w Wygiełzowie, kolędowały w okresie Świąt Bożego Narodzenia wspólnie z mieszkańcami Młoszowej, ale przede wszystkim czynnie uczestniczyły w obchodach Dni Trzebini.

Do największych sukcesów należy zaliczyć:

•  Dni Kultury Chrześcijańskiej w Płokach  Konkurs Pieśni Maryjnej

    2002 –  I miejsce

     2003 – III miejsce 

•   Konkurs Wielkanocny Najsmaczniejsze ciasto

     2004 i 2006 – I miejsce

•   Wojewódzki Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych     

    Krakowski Wianek  w Szczurowej 

    2014 – udział

    2015 – III miejsce

    2017 – solistka Bożena Adamczyk – wyróżnienie

    2018 – III miejsce, solistka Bożena Adamczyk – wyróżnienie

    2019 – wyróżnienie Grupa Kobieca

MŁOSZOWA wydała też Śpiewnik „Pieśni ludowe i ballady Małopolski”. Zostało to zrealizowane w ramach Projektu, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.