16 grudnia 2017 zaproszeni przez burmistrza Adama Adamczyka mieszkańcy Gminy Trzebinia spotkali się na trzebińskim Rynku aby wspólnie kolędować, skosztować świątecznych potraw, zrobić świąteczne zakupy na kiermaszu bożonarodzeniowym. Organizatorami „Wigilii na trzebińskim Rynku” była Gmina Trzebinia oraz Trzebińskie Centrum Kultury.  Głównym darczyńcą Wigilii była firma Orlen Południe S.A.

Organizowana już po raz siódmy impreza rozpoczęła się występem Chóru „Echo” pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek, który zaprosił zgromadzonych mieszkańców do wspólnego śpiewania kolęd. Podczas sobotniej imprezy na Rynku odbyła się też premiera płyty z kolędami trzebińskiego Chóru ECHO. Następnie życzenia świąteczne złożyli mieszkańcom: wiceburmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, starosta powiatu chrzanowskiego Janusz Szczęśniak oraz ksiądz z parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła Artur Zdebski.
W dalszej kolejności wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową” organizowanego przez Trzebińskie Centrum Kultury oraz laureatom „V-go Gminnego Konkursu Plastycznego dla Przedszkoli na najpiękniejszą kartkę świąteczną” organizowanego przez Przedszkole Samorządowe nr 2 w Trzebini.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się program pt „Świąteczne kolędowanie” –przygotowany specjalnie na dzisiejszy wieczór przez najmłodszych mieszkańców naszego miasta - dzieci z trzebińskich przedszkoli: Przedszkola Samorządowego nr 1, Przedszkola Samorządowego nr 2, Przedszkola Samorządowego nr 3, Przedszkola Samorządowego nr 4, Przedszkola Samorządowego nr 6, Niepublicznego Przedszkola „Chmurowe Opowieści” w Trzebini, Społecznego Przedszkola w Płokach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Przedszkola Samorządowego w Młoszowej, Przedszkola Samorządowego w Bolęcinie, Publicznego Przedszkola w Czyżówce.
 Dużym powodzeniem cieszyły się także, organizowane po raz pierwszy w tym roku, świąteczne warsztaty samodzielnego malowania dużych bombek oraz ozdób choinkowych. Uczestnicy warsztatów wykonaną przez siebie bombkę mogli zabrać ze sobą.  Warsztaty prowadzili animatorzy z Trzebińskiego Centrum Kultury, którzy również prowadzili gry, zabawy dla dzieci zgromadzonych na trzebińskim Rynku.
Od wielu lat organizację Wigilii na trzebińskim Rynku wydatnie wspomaga firma Orlen Południe S.A. Tak było i w tym roku. Dzięki jej zaangażowaniu mieszkańcy mogli skosztować potraw wigilijnych przygotowanych przez restauracje: „Dwór Zieleniewskich” oraz „Del Paso”. Realizowana od lat  ek-akcja odbywająca się pod hasłem „Kto nie zbiera, ten nie odbiera” cieszy nie niesłabnącą  popularnością. Aby odebrać świąteczne mini-drzewko  w zamian za co najmniej 5 kg makulatury kolejka ustawiła się na długo przed rozpoczęciem jej odbierania. Środki pieniężne uzyskane ze zbiórki makulatury w ekologicznej akcji ORLEN Południe trafią do Szkoły Podstawowej w Psarach wspierając jej budżet.  Dla najmłodszych Orlen Południe przygotował  ekologiczne warsztaty –tworzenia karmników,  wiatraków z butelek PET,  ekologiczne quizy,  malowanie twarzy, kącik plastyczny gdzie tworzono ekologiczne dekoracje świąteczne, a także ozdabiano styropianowe bombki, ozdoby z gipsu, tworzono dekoracje z filcu. Uczestników Wigilii częstowano gorącą czekoladą i herbatą malinową, rozdawano  gadżety odblaskowe z logo Orlen Południe.
Podczas Wigilii na trzebińskim Rynku było nie tylko smacznie, muzycznie i kolorowo, ale także świątecznie i charytatywnie gdyż w trakcie imprezy prowadzona była także loteria świąteczna, z której dochód przeznaczony był na rzecz 8-letniej Julki mieszkanki Trzebini.  Do wygrania było wiele cennych nagród m.in.: zestawy promocyjne UM w Trzebini, pakiety promocyjne TCK, drukarka, kuchenka mikrofalowa, zestawy kosmetyków, kamera, miksery, prostownica, telewizory. Nagrody podarowane zostały przez przedsiębiorców i instytucje:
Intermarche – sklep w Trzebni
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Trzebini
Teresa Jarczyk Przewodnicząca Rady Osiedla Widokowe w Trzebini
F.P.H.U.  Nowmar Marek Nowak w Trzebini,
KOKO Hurtownia Drobiu Jolanta Kozyra
Grupa ARIES Lucjan Kawala
Studio Fryzjerskie „Glamour” w Trzebini
Werset Jerzy Woszczyna
Krystyna i Tadeusz Martyka os. Widokowe
Fitness Club sc „GRAVITION” Dawid Pustuła i Marcin Nycz
Firma P.H.U. „PROTON” w Trzebini Mirosław Szostek
„Super Pies” Ewelina Skoniczna Zagórze

Impreza Wigilia na trzebińskim Rynku została objęta patronatem medialnym przez Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” oraz Portal społecznościowo-informacyjny „Chrzanowski 24"

Imprezę wspomogły finansowo firmy: Veolia Południe sp. z o.o.,  Tim Kominki oraz Bank Pekao.